Americké akciové trhy vstúpili do nového dňa s optimizmom, keď náladu na trhoch zlepšili správy o možnom obnovení dialógu medzi USA a Čínou. Investori však s napätím očakávajú rozhodnutie americkej centrálnej banky, ktoré môže naznačiť ďalší vývoj menovej politiky. Výsledková sezóna medzitým prináša pestré kontrasty – od rastu Disney až po sklamanie Uber Technologies.
Absolútna správa
Indexy v USA začali seansu v pozitívnom duchu, keď sa po otvorení trhu pohybovali na nasledovných úrovniach. S&P 500 pridal 0,2 % na 5 615 bodov, väčší rast zaznamenal Dow Jones s 0,6 % na úrovni 41 071, zatiaľ čo Nasdaq s približne 0,1 % a hodnotou 17 709 bodov. Investorov povzbudili správy, ktoré naznačili, že USA a Čína by predsa len mohli začať s rokovaniami a potenciálne uvoľniť napätie medzi krajinami. Čo je však v dnešný deň dôležitejšie je zasadanie Federálneho rezervného systému, kde sa bude rozhodovať o prípadných zmenách úrokových sadzieb. Podľa odhadov trhu sa očakáva, že sadzby ostanú aj tento mesiac nezmenené, pričom rozhodnutie komplikujú zmiešané ekonomické údaje, ktoré naznačujú pokles HDP, ale zároveň stabilný trh práce vrátane spotrebiteľských výdavkov. V rámci hospodárskych výsledkov, Walt Disney vykázal zisk aj tržby lepšie než sa očakávalo spolu s rastom predplatiteľskej základne. Akcie spoločnosti preto vzrástli o viac ako 10 %. Pozitívne prognózy priniesol výrobca čipov Advanced Micro Devices. Na druhú stranu Uber Technologies vykázala spomalenie rezervácií a ziskov, zatiaľ čo Super Micro Computer aj napriek prekonaniu odhadov o zisku znížil celoročný výhľad. Z dôvodu neistých ekonomických časov odložila firma Marvell Technology svoj Deň invetorov, čo viedlo z 10 % prepadu jej akcií. Farmaceutický gigant Novo Nordisk oznámil pokles predajov lieku Wegovy, no očakáva oživenie na americkom trhu. Očakávanie vyjadrenia Fedu ovplyvnilo obchodovanie aj v Európe. Indexy STOXX 600 a STOXX 50 boli pred zatvorením trhu o 0,6 % nižšie. Nemecký výrobca automobilov BMW potvrdil výhľad na fiškálny rok 2025 načo jeho akcie reagovali rastom. Obchodovanie v Ázii podporili správy o možnom stretnutí predstaviteľov USA a Číny. Čínska centrálna banka oznámila plány na zníženie úrokových sadzieb, aby podporila ekonomiku a stabilizovala trhy. Index Shanghai Composite reagoval 0,8 % rastom a Hang Seng vzrástol o 0,1 %. V Japonsku indexy ukončili deň v miernom poklese. Akcie v Soule uzavreli druhý deň po sebe vyššie, pričom index Kospi vzrástol o 0,6 %. Ropa aj zlato sa nachádzali po 16:00 v červených číslach. Futures na ropu Brent sa obchodovali za 62 USD, ropa WTI za necelých 59 USD. Zlato sa pohybovalo pod cenou 3 400 USD.
Makroekonomické údaje
Ázia – Index PMI pre sektor služieb au Jibun Bank v Japonsku bol v apríli 2025 revidovaný nahor na 52,4 z 52,2 v predbežnom odhade, čo je nárast z 50,0 v marci, ktoré predstavovali najnižšiu hodnotu za päť mesiacov. Bol to šiesty mesiac expanzie po sebe, pričom nové objednávky rástli najrýchlejším tempom za takmer rok, zatiaľ čo dopyt v zahraničí naďalej rástol, aj keď pomalším tempom. Kompozitný index PMI banky hodnotu 51,2, čo je viac ako predbežný odhad 51,1 a viac ako takmer 2,5-ročné minimum 48,9 z marca. Znamenalo to piate rozšírenie aktivity súkromného sektora za posledných šesť mesiacov, ktoré bolo spôsobené oživením v sektore služieb, a to aj napriek tomu, že produkcia v priemysle naďalej klesala.
Európa – Maloobchodný predaj v eurozóne v marci 2025 medzimesačne klesol o 0,1 % po nadol revidovanom náraste o 0,2 % vo februári a zaostal za očakávaniami trhu týkajúcimi sa stagnácie rastu.
USA – Výnos z 10-ročného amerického dlhopisu klesol o 0,69 % na 4,28 %.