Pozitívny vplyv dohody USA a Japonska na akciové trhy naprieč svetom
Svetové finančné trhy v stredu, 23. júla 2025, reagovali na oznámenie významnej obchodnej dohody medzi USA a Japonskom, ktorá priniesla pozitívny impulz naprieč všetkými regiónmi.
Absolútna správa
V Spojených štátoch vzrástli hlavné akciové indexy uprostred týždňa. Otváracia hodnota benchmarku S&P 500 sa v stredu zvýšila o 0,72 % oproti predchádzajúcej uzávierke, kým Nasdaq Composite si pripísal 0,35 % a Dow Jones Industrial Average 0,36 %. K týmto pohybom došlo po tom, čo USA dosiahli s Japonskom dohodu, ktorá stanovila 15 % clá na japonský vývoz, teda výrazne menej než pôvodne avizovaných 25 %, a zároveň Japonsko prisľúbilo investície do americkej ekonomiky vo výške 550 miliárd dolárov. Tento krok zmiernil obavy z obchodného napätia a podľa analytikov znížil riziko poklesu japonskej ekonomiky. Napriek tomu náladu na Wall Street čiastočne tlmili zmiešané firemné výsledky. Akcie spoločnosti General Motors sa totiž ocitli v červených číslach po ohlásení výrazného poklesu zisku spôsobeného clami, zatiaľ čo technologický sektor, podopretý očakávaniami rastu investícií do umelej inteligencie, zostával silný. Investičná verejnosť zároveň netrpezlivo očakáva hospodárske výsledky spoločností Alphabet a Tesla, ktoré môžu výrazne ovplyvniť trhový sentiment v sektore „Magnificent Seven“. Medzitým v Ázii bolo ohlásenie dohody katalyzátorom výrazného oživenia. Japonský index Nikkei 225 a širší Topix sa posilnili o 3,51 % a 3,18 %, pričom automobilky ako Toyota, Mazda či Honda zaznamenali dvojciferné nárasty cien akcií, čím odzrkadlili optimizmus vyvolaný znížením ciel. Podobný vývoj sa objavil aj u juhokórejských výrobcov Hyundai a Kia. Tento pozitívny trend nasledovali aj čínske trhy, kde miestny index CSI 300 mierne vzrástol o 0,02 %. Ďalej hongkonský Hang Seng sa uzavrel o 1,62 % vyššie a technologický Hang Seng Tech o 2,48 %. Súčasne sa aj európske trhy posilnili, čo potvrdil aj širokospektrálny index Stoxx 600, ktorý sa zvýšil o 0,90 % k 15:40 Seč. Automobilový sektor v regióne vyskočil o 3,59 % vďaka akciám významných výrobcov ako Porsche, Stellantis a Volkswagen. Na druhú stranu, investori takisto sledujú pokračujúce obchodné rokovania medzi USA a Európskou úniou, ktoré môžu ovplyvniť ďalšie smerovanie sentimentu na starom kontinente.
Makroekonomické údaje a správy
USA: Podľa správ The New York Times Biely dom naďalej tlačí na predsedu Fedu Jeromea Powella kvôli pomalému znižovaniu úrokových sadzieb, zatiaľ čo prezident Trump ho obviňuje z politického rozhodovania. Okrem toho kritizuje drahú rekonštrukciu sídla Fedu, ktorá prekročila rozpočet o 700 miliónov dolárov a získala prezývku „Tádž Mahal“. Administratíva zvažuje Powellovo predčasné odvolanie a vyzýva na dôkladné preskúmanie operácií Fedu, aby sa obnovila dôvera verejnosti.
Ázia: Inflácia v Singapure zostala v júni stabilná, keď medziročný rast spotrebiteľských cien dosiahol 0,8 % a jadrová inflácia 0,6 %, rovnako ako v máji. Na mesačnej báze obe klesli o 0,1 %. Vyššie ceny v maloobchode a doprave boli vyvážené nižšou infláciou v iných oblastiach. Centrálna banka predpokladá, že inflácia sa v roku 2025 bude pohybovať v rozmedzí 0,5 až 1,5 %. Na druhú stranu vplyv globálnych obchodných konfliktov má byť vyvážený slabším svetovým dopytom.
Austrália: Popredný austrálsky index Westpac-Melbourne Institute signalizuje pre druhú polovicu roka slabú ekonomickú aktivitu, keď sa jeho šesťmesačné anualizované tempo rastu v júni spomalilo na 0,03 %. Na spomalení sa podieľali najmä ceny komodít, slabý sentiment a nižší počet odpracovaných hodín. Westpac varuje, že index sa môže čoskoro prepadnúť do záporných hodnôt v prípade zhoršenia globálnych podmienok. Napriek tomu očakáva v roku 2025 mierne zrýchlenie hospodárskej expanzie Austrálie na 1,7 % z 1,3 % v roku 2024.
Európa: V druhom štvrťroku 2025 zaznamenali banky eurozóny mierny nárast dopytu po úveroch zo strany firiem aj domácností, pričom dopyt po hypotekárnych úveroch výrazne vzrástol vďaka klesajúcim úrokovým sadzbám a posilnenej dôvere na trhu bývania. Spotrebiteľské úvery sa zvýšili len mierne a boli brzdené slabšou dôverou spotrebiteľov. Úverové štandardy sa pre firmy nezmenili, no banky sprísnili podmienky pre hypotéky a výraznejšie aj pre spotrebiteľské úvery. Prieskum ECB medzi 155 bankami zároveň naznačil, že napriek globálnej neistote sa investičný výhľad nezhoršuje, a preto podľa ekonóma ING nie je zníženie sadzieb v júli naliehavé.