Investori si po údajoch z USA vydýchli, európske indexy pokračujú v klesajúcom trende.
Absolútna správa
Volebná ralley začína opadať, čo sa odrazilo aj na hodnotách amerických indexov, ktoré ustúpili zo svojich maxím. Podporu mali futures na indexy vo zverejnených údajoch o inflácii, ktoré boli v súlade s odhadmi. Najnovšie výsledky upokojili investorov, vzhľadom na vyjadrenia prezidentov jednotlivých centrálnych bánk, že Fed by mohol ponechať sadzby rovnaké v prípade prekvapivých čísiel. Futures na index S&P 500 sa pred otvorením trhu pohyboval o 0,24 % vyššie na 6 026 bodov. O niečo nižší rast o 0,15 % mali kontrakty na index Nasdaq, ktoré vzrástli na 21 222, zatiaľ čo Dow Jones vzrástol o 0,11 % na 44 123 bodov. V rámci podnikového sektoru, Volkswagen poskytne ďalšiu investíciu vo výške 5,8 miliárd USD do spoločného podniku, ktorý má s výrobcom áut Rivian. Akcie Rivianu po tomto oznámení v pre-markete vzrástli o viac ako 9 %. Spotify vzrástol o 8,7 %, keď v rámci hospodárskych výsledkov, spolu so solídnym výhľadom, vykázal silný rast počtu predplatiteľov, zatiaľ čo akcie reštauračnej siete Cava vzrástli o 17 %, keďže jej výsledky prekonali očakávania. Spirit Airlines by podľa správ mal byť na konci rokovaní o reštrukturalizácií pretože prepravca čelí problémom. Akcie spoločnosti sa pred otvorením trhu prepadli o 62 %. Nová prezidentská administratíva si vybrala Elona Muska do vedenia nového Ministerstva pre efektívnosť vlády, ktoré by malo byť poskytovať poradenstvo a usmernenia mimo vlády. Európske indexy predĺžili straty, čím sa index STOXX 50 o 15:00 SEČ dostal na 2-mesačné minimum na úroveň 4 732 a STOXX 600 s hodnotou 500 bodov, čo je najnižšia úroveň za 3 mesiace. Pokles bol spôsobený opatrnosťou spojenou s údajmi CPI v USA, obáv zo situácie v Nemecku ako aj z vládnutia Donalda Trumpa. Siemens Energy zvýšil svoje ciele, keďže zaznamenáva silný dopyt po svojich sieťových technológiách a jej akcie vzrástli o 13 %. Na ázijskom trhu ukončili deň relatívne stabilne čínsky Shanghai Composite a hongkonský index Hang Seng. Prepady okolo 2 % zaznamenali japonský Nikke 225 a Topix a viac ako 2,5 % stratil juhokórejský Kospi. Ropa pokračuje v stratách a zostáva na niekoľkotýždňovom minime. OPEC+ vo svojej mesačnej správe revidovala prognózu rastu na roky 2024 a 2025 smerom nadol, najmä z dôvodu oslabenia Číny. O 15:00 SEČ sa futures na ropu Brent pohybovali na hodnote 71,3 USD a futures na ropu WTI mali cenu 67,5 USD. Zlato sa naďalej pohybuje na nižšej úrovni, pričom kontrakty mali cenu 2 617 USD a spotová cena bola 2 611 USD.
Makroekonomické údaje
Európa – Miera nezamestnanosti vo Francúzsku vzrástla v treťom štvrťroku 2024 na 7,4 %, čo predstavuje mierne zvýšenie zo 7,3 % v predchádzajúcom období a je v súlade s očakávaniami trhu. Miera aktivity dosiahla 74,8 %, čo je o 0,3 percentuálneho bodu viac ako v predchádzajúcom štvrťroku. Ročná miera inflácie v Portugalsku sa v októbri 2024 mierne zvýšila na 2,3 % v porovnaní s 2,1 % v septembri, čo je v súlade s predbežným odhadom. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom CPI mierne vzrástol o 0,1 %, čo je výrazne pod septembrovým nárastom o 1,3 %. Medzitým ročná miera jadrovej inflácie klesla na 2,6 % z 2,8 %.
Ázia – Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Južnej Kórei vzrástla v októbri 2024 na 2,7 %, čo znamená nárast už druhý mesiac po sebe a z 2,5 % v septembri. Počet nezamestnaných sa v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka zvýšil o 8,5 %, Zamestnanosť medzitým mierne vzrástla o 0,3 %. Sezónne očistená miera participácie pracovnej sily zostala stabilná na úrovni 64,7 % a v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa nezmenila. Výrobné ceny v Japonsku vzrástli v októbri 2024 medziročne o 3,4 %, čo je výraznejšie ako 3,1 % rast v predchádzajúcom mesiaci a nad trhovými prognózami na úrovni 3,0 %. Bol to 44. po sebe idúci mesiac inflácie výrobcov a ide o najvyššiu hodnotu od augusta 2023, keďže náklady na väčšinu komodít ďalej rástli. Ceny výrobcov medzimesačne vzrástli o 0,2 %, čím prekonali konsenzus o stagnácii a po nahor revidovanom 0,3 % raste v septembri.
USA – Ročná miera inflácie základných spotrebiteľských cien v Spojených štátoch, bez potravín a energie, bola v októbri 2024 na trojmesačnom maxime 3,3 %, čo je rovnako ako v septembri a v súlade s odhadmi trhu. Na mesačnej báze jadrové spotrebiteľské ceny vzrástli o 0,3 %, rovnakým tempom ako v septembri a v súlade s očakávaniami trhu. Ročná miera inflácie v USA sa v októbri zrýchlila na 2,6 %, v porovnaní s 2,4 % v septembri, čo bola najnižšia miera od februára 2021 a v súlade s očakávaniami trhu.