Americký Fed zatiaľ ponechal sadzby nezmenené. Čo hrozí, ak ho Trump politicky ovládne?
Americká centrálna banka (Fed) minulý týždeň opäť nezmenila úrokové sadzby, ktoré od decembra 2024 drží v pásme 4,25 až 4,5 %. Oficiálne zdôvodnenie? Zvýšená neistota v ekonomike, najmä v súvislosti s novými obchodnými opatreniami administratívy Donalda Trumpa. A hoci sa trhy nenápadne nádejali na zníženie sadzieb, Fed sa rozhodol zachovať vyčkávací postoj.
Prečo Fed vyčkáva
Šéf Fedu Jerome Powell zdôraznil, že akékoľvek rozhodnutia budú založené na ekonomických dátach, nie na politických tlakoch. To je dôležité najmä teraz, keď prezident Trump navrhuje nové clá a daňové škrty, ktoré by podľa odhadov mohli zvýšiť infláciu až o 2,5 percentuálneho bodu. Ak by to tak bolo, jadrová inflácia by sa ocitla nad dvojpercentným cieľom Fedu – a ten by na to mohol reagovať ešte tvrdším postojom, nie uvoľňovaním.[1]
Znamená to, že zníženie sadzieb v najbližšom období nie je na stole. Naopak, ak by inflačné tlaky opäť zosilneli, mohol by Fed sadzby ešte zvýšiť, aby udržal cenovú stabilitu.
Trhy sú v strehu, ale panika sa nekoná
Reakcie finančných trhov boli zatiaľ zmiešané. Na jednej strane sa investori potešili, že Fed zostáva „obozretný“ a zatiaľ nepritvrdzuje. Na druhej strane ich znepokojujú politické riziká a neistota, ako sa vyvinú obchodné konflikty a inflačný vývoj.
Trumpov tlak na Powellovu stoličku
Donald Trump je dlhodobým kritikom šéfa Fedu Jeroma Powella. Opakovane verejne žiadal zníženie sadzieb a teraz, keď čelí spomaleniu rastu a hrozbe, že clá uškodia spotrebiteľom, opäť pritvrdzuje. Podľa správ z Bieleho domu dokonca zvažoval Powellovo odvolanie – hoci zákon ho v tejto pozícii chráni a akýkoľvek pokus o jeho odvolanie by pravdepodobne skončil na súde.
Trump síce nemôže ovplyvniť monetárnu politiku priamo, no cez výkonné nariadenia sa snaží získať väčší dosah na nezávislé inštitúcie, vrátane tých, ktoré regulujú banky. Monetárna politika však zatiaľ zostáva mimo jeho právomocí. A Powell opakovane zdôrazňuje: Fed sa nenechá politicky ovplyvniť.
Čo by sa stalo, keby sa to Trumpovi podarilo?
Historické paralely sú varujúce. V 70. rokoch sa prezident Nixon snažil tlačiť na Fed, aby udržiaval lacné pôžičky – výsledkom bola inflácia, strata dôvery investorov a hospodárska nestabilita.
Ak by Fed stratil nezávislosť, trhy by to rýchlo ocenili – vyššími úrokmi na dlhopisoch, poklesom dôvery v dolár a rastom nákladov pre firmy aj domácnosti. Investorov totiž nezaujíma len výška sadzieb, ale najmä to, či rozhodnutia robí nezávislá inštitúcia na základe dát, a nie politických prianí.
Záver
Aktuálne rozhodnutie Fedu zachovať sadzby nezmenené nie je len technické oznámenie. Je to signál, že americká centrálna banka vníma rastúce riziká – nielen ekonomické, ale aj politické. A hoci Powell zatiaľ odoláva tlakom z Bieleho domu, ďalší vývoj bude závisieť od toho, či si Fed udrží svoju nezávislosť aj po roku 2026, keď Powellovi končí mandát.
Ak by sa Trumpovi podarilo Fed ovládnuť, hrozí strata dôvery, inflačná nestabilita a vyššie náklady pre všetkých. Preto je v záujme celej ekonomiky, aby sa centrálna banka rozhodovala na základe faktov – a nie volebných kampaní.
[1] Výhľadové vyhlásenia predstavujú predpoklady a aktuálne očakávania, ktoré nemusia byť presné, alebo vychádzajú z aktuálneho ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Tieto vyhlásenia nezaručujú budúcu výkonnosť. Výhľadové vyhlásenia svojim charakterom zahŕňajú riziko a neistotu, pretože súvisia s budúcimi udalosťami a okolnosťami, ktoré nie je možné predvídať a skutočný vývoj a výsledky sa môžu výrazne líšiť od výsledkov vyjadrených alebo implikovaných v akýchkoľvek výhľadových vyhláseniach.
Upozornenie! Tento marketingový materiál nie je a nesmie byť chápaný ako investičné poradenstvo. Údaje, ktoré sa týkajú minulosti, nie sú garanciou budúcich výnosov. Investovanie v cudzej mene môže ovplyvniť výnosy v dôsledku výkyvov. Všetky obchody s cennými papiermi môžu viesť ako k ziskom, tak i stratám. Výhľadové vyhlásenia predstavujú predpoklady a aktuálne očakávania, ktoré nemusia byť presné, alebo vychádzajú z aktuálneho ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Tieto vyhlásenia nezaručujú budúcu výkonnosť. Spoločnosť CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. je subjekt regulovaný Národnou bankou Slovenska.
Zdroje:
https://www.cnbc.com/2025/05/07/fed-rate-decision-may-2025.html